Czym jest sukces?

Szczęśliwa siódemka wg Doroty Jaworskiej.

Sukces ma wiele twarzy. Dla każdego oznacza co innego. Sukcesem mogą być osiągnięcia, posiadanie wartościowych rzeczy materialnych, rodzina, szczęście czy praca dająca spełnienie zawodowe i osobiste. Sukces zmienia się i nabiera innego znaczenia wraz z wiekiem, dojrzałością emocjonalną, statusem społecznym oraz doświadczeniami.

Osobiście dla mnie sukcesem jest przejść życie w zgodzie ze sobą oraz czerpać z niego jak najwięcej, czyli próbować, ryzykować, wykorzystywać możliwości jakie daje, zawodowo robić to w czym jest się dobrym i co daje satysfakcję, a przy tym wszystkim nie zapominać o innych i szanować ludzi.  Generalnie, być jego ciekawym, realizować swoje marzenia, potrzeby w towarzystwie najbliższych i życzliwych ludzi.

Myślę, że takim największym sukcesem jest radzenie sobie z trudnościami i problemami jakie niesie ze sobą życie. Wyciąganie z nich wniosków i nauka na przyszłość. Należą do nich np. wszelkiego rodzaju porażki zawodowe i osobiste, konflikty z najbliższymi, przyjaciółmi, rozłąki i utraty przyjaźni, choroby w rodzinie czy śmierć bliskich.

Za rolami zawodowymi stoi również sukces, np. wychowywanie dzieci, spełnienie się jako rodzic, dziadek czy babcia. Podobnie w małżeństwie – mąż i żona.

Gdybym miała wypisać czym dokładnie jest dla mnie sukces i zebrać całość w listę, to wyglądałaby ona jak poniżej, wg najważniejszych punktów:

  1. Bycie sobą  w życiu prywatnym jak i zawodowym.
  2. Bycie przyjaciółką i wsparciem dla mojego syna.
  3. Bycie partnerem w związku.
  4. Spełniać się i rozwijać zawodowo.
  5. Podróżować po świecie, odkrywać i poznawać nowe kultury, ludzi i przyrodę.
  6. Pomagać innym w rozwoju zawodowym.
  7. Wykorzystywać swoje mocne strony jak: intuicja, spontaniczność i obiektywna ocena sytuacji.

A czym jest dla Ciebie sukces? Masz swoją szczęśliwą siódemkę?