Skuteczność procesów rekrutacyjnych w małych i średnich przedsiębiorstwach cz. 2

cykl artykułów by time2work.

Cz. II – Co jest istotne przy uruchamianiu procesu rekrutacji

W pierwszej części pisałam o tym, na co przedsiębiorca powinien w pierwszej kolejności zwrócić uwagę zanim uruchomi #procesrekrutacji w swojej firmie. W tej części skupimy się na przygotowaniach do uruchomienia procesu rekrutacji, czyli stworzymy pewnego rodzaju check listę przydatną dla każdego właściciela małej lub średniej firmy.

  1. Pierwszym punktem jest zdefiniowanie profilu poszukiwanego pracownika, czyli KOGO szukamy?
    a) #Profilkandydata powstaje w oparciu o odpowiedzi na takie pytania, jak:
    – jakie są niezbędne kwalifikacje na dane stanowisko, czyli jakie twarde potwierdzenia swoich umiejętności posiadać ma kandydat, np. uprawnienia spawalnicze MAG 135 czy prawo jazdy kat. B, a może określony kod zawodu regulowany rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania Dz. U. z 2014 r. poz. 114 jakie jest niezbędne
    – wykształcenie, specjalizacja, np. wyższe za zakresu mechaniki lub dziedzin pokrewnych
    – jakie jest niezbędne doświadczenie lub czy w ogóle jest ono wymagane, np. min. 2 lata doświadczenia w zarządzaniu pracą zespołu
    – jakie są umiejętności miękkie, np. znajomość języka angielskiego na poziomie min. B2, umiejętność prowadzenia procesów sprzedażowych z klientem B2B
    – jakie są cechy osobowe lub predyspozycje osobowościowe kandydata, np. otwartość na zmiany, dokładność, odpowiedzialność, zaangażowanie
    b) Określenie lub doprecyzowanie #nazwystanowiska. Czy pozostajemy przy stanowisku, które obowiązuje w firmie czy okazuje się, że należy stworzyć nowe odpowiadające profilowi kandydata
    c) Jakie warunki pracy oferujemy nowemu pracownikami (okres zatrudnienia, jaka forma zatrudnienia, na jaki czas, wynagrodzenie, ewentualna premia, prowizja czy dodatki, zakres obowiązków i odpowiedzialności)
  2. Przygotowanie #ogłoszeniaopracę składającego się z takich elementów jak:
    – #wymagania wynikające z profilu kandydata opisanego w pkt 1
    – #opisfirmy, w której ma pracować nowa osoba (np. branża, ilość zatrudnionych osób, czym się firma zajmuje, od kiedy jest na rynku itp.)
    – zakres obowiązków i odpowiedzialności
    – co firma #oferuje pracownikowi, np. jakie są pakiety socjalne, narzędzia pracy czy benefity, godziny pracy, forma zatrudnienia itp.
    – kto jest #osobąkontaktową lub na jaki adres firmowy e-mail mają spływać #aplikacje kandydatów
    – czy oprócz #CV potrzebujemy również #listmotywacyjny kandydatów
    – nie należy zapomnieć o obowiązku zamieszczania przez kandydatów klauzuli o ochronie danych osobowych przy aplikowaniu
  3. Dobranie metod i #kanałówdotarcia do potencjalnych kandydatów, czyli JAK to zrobimy?
    – jakie to jest stanowisko? fizyczne, średniego szczebla czy może kadra kierownicza.
    Od tego zależy dobór kanałów dotarcia – portali, mediów społecznościowych czy może potrzebna jest pomoc zewnętrzna – #agencjirekrutacyjnych czy #headhunterów.
  4. Zaangażowanie ZASOBÓW, czyli przy pomocy kogo to zrobimy, w jakim budżecie musimy się zamknąć, oraz ile mamy na to czasu?
    – kto w firmie z imienia i nazwiska będzie odpowiedzialny za kontakt z kandydatami, za co odpowiada marketing, w jakim budżecie musimy się zmieścić i jaki dajemy sobie czas realizacji procesu rekrutacji.

Jak już mamy komplet informacji i odpowiedzi na powyższe pytania, możemy przystąpić do  uruchomienia procesu rekrutacji. Istotą jest poświęcenie wystarczającego czasu na przygotowanie się do uruchomienia procesu rekrutacji, bo dzięki temu osiągniemy zadawalające efekty i będziemy mogli zmierzyć skuteczność podjętych działań w postaci spływu aplikacji odpowiadających postawionym wymaganiom i nazwie stanowiska. Zaoszczędzi to nam czas i pozwoli na przejście do kolejnego etapu procesu rekrutacji, jakim jest selekcja i dobór kandydatów. O tym napiszę w III części cyklu artykułów by #time2work.

@Dorota Jaworska, #HRBP time2work, #Coach ACC ICF, Akredytowany Konsultant #InsightsDiscovery™, Certyfikowany #TrenerBiznesu. W time2work odpowiada za rekrutacje na stanowiska biurowe i wyższego szczebla, #szkolenia, #doradztwo i #coaching wewnątrz organizacji jak i dla klientów zewnętrznych.