Skuteczność procesów rekrutacyjnych w małych i średnich przedsiębiorstwach cz. 3

Cykl artykułów by #time2work.

Cz. III – #Selekcja #kandydatów do #pracy

Jak już podjąłeś decyzję o zatrudnieniu osoby lub osób do firmy i przygotowałeś się pracodawco do uruchomienia #procesu rekrutacji, nadszedł czas na #selekcję kandydatów. W tej części skupimy się na sprawnym wyborze potencjalnych kandydatów na dane stanowisko pracy w małej lub średniej firmie. Kluczowym elementem jest przegląd spływających #CV lub aplikacji.

To na co powinieneś zwrócić uwagę w CV, to:

 1. Jego przejrzystość i estetyka oraz chronologia informacji, np. w #doświadczeniu #zawodowym. Niechlujne i niestaranne CV jest wizytówką kandydata, co w praktyce przełoży się na jego niską #jakość pracy.
 2. Czy zostało napisane pod naszą #ofertę pracy czy jest jednym z wielu wysłanych na zasadzie „a wyślę, może dostanę pracę”. Można to zauważyć np. poprzez informacje w umiejętnościach odbiegających od wymaganych lub całkowity brak informacji o znajomości języków obcych, które są jednym z kryteriów w ogłoszeniu o pracę.
 3. W jakim języku zostało przygotowane. Jest zasada, że jeśli ogłoszenie o pracę jest napisane w języku #angielskim to aplikacja w postaci CV również powinna być w tym języku.
 4. Czy została zastosowana odpowiednia #klauzula dot. ochrony danych osobowych.
 5. Jakie były #okresy zatrudnienia kandydata. Zbyt krótkie mogą budzić wątpliwości jak długo u nas kandydat popracuje. Jednak, zalecam to jeszcze zweryfikować poprzez krótką rozmowę telefoniczną nt temat, gdyż czasami są całkowicie inne tego powody, niezależne od kandydata.
 6. Jakie kolory zostały zastosowane. Najlepsze są klasyczne, stonowane, jak czarny, grantowy, szary. Odstępstwa mają tutaj CV na stanowiska tzw. kreatywne, np. do marketingu, grafik gdzie CV ma być oryginalne, wyróżniające się na tle innych, i tutaj kolory mają swoje zastosowanie. Należy pamiętać, aby nie przesadzić z nimi w drugą stronę.
 7. W jakim formacie został zapisany dokument CV. Najlepiej w #pdfie, bo bez problemu go odczytasz.
 8. Jeśli w ogłoszeniu o pracę, oprócz CV wymagany też jest #list motywacyjny, to przeczytaj go. Czasami taki list motywacyjny rozwieje Twoje wątpliwości jakie masz po przeczytaniu CV lub potwierdzi Twój wstępny odbiór #kompetencji kandydata zawartych w CV.
 9. Jeśli w CV jest zdjęcie, zwróć uwagę czy zdjęcie jest spójne z zawartością merytoryczną w CV. Na przykład, jeśli jest to aplikacja na #stanowisko #biurowe w firmie, w której liczy się prestiż i uznanie, a zdjęciem jest selfi w tle z imprezy czy innymi ludźmi, to się to grysie ze sobą. Zdjęcie ma być #profesjonalne, adekwatne do rangi #stanowiska, z odpowiednim ubiorem kandydata, schludnym wyglądem i przyjaznym wyrazem twarzy. Generalnie, zdjęcie nie jest wymagane w CV, ale jak już kandydat je załącza, to ma być odpowiednie.
 10. Na plus jest jeśli kandydat na początku CV, na samej górze napisze swój #cel zawodowy lub zrobi krótką autoprezentację swoich kompetencji, pod warunkiem, że są one napisane w kontekście danej oferty pracy. Dzięki temu już wiesz, czy dalej się zgłębiać w CV czy odrzucić kandydaturę.
 11. Istotne jest również nazwanie dokumentu CV, czy jest w nim imię i nazwisko kandydata, nazwa naszej firmy, a może jeszcze data dokumentu. Jest to sygnał, że kandydat poświęcił czas i uwagę na przygotowanie CV właśnie pod naszą ofertę pracy.
 12. #Referencje, jeśli jest wzmianka o nich, na pewno są bardzo ważnym elementem CV. Oznacza to, że kandydat świadomie dba o swoją opinię pracy u dotychczasowych pracodawcach.
 13. Czasami składając aplikację #online, kandydat wypełnia dodatkowe pola, np. oczekiwania finansowe. Jeśli są zbyt duże różnice, automatycznie aplikacja jest odrzucana.
 14. Miejsce zamieszkania kandydata. Czy bierzemy pod uwagę relokację lub dofinansowanie do kosztów dojazdu jeśli mamy dobrą aplikację. To musimy już wiedzieć na etapie przygotowywania  oferty pracy.
 15. Jeśli mamy taką możliwość, z systemu lub drogą telefoniczną, informujemy kandydatów o fakcie otrzymania aplikacji i jej statusie. Możemy zawrzeć informację, że kontaktować się będziemy tylko z wybranymi kandydatami. Istotne jest, aby kandydat miał jakąkolwiek #informację #zwrotną o jego aplikacji.
 16. Warto w systemie przy klauzuli o ochronie danych osobowych, zapytać kandydata o wyrażenie zgody również na inne przyszłe oferty pracy. Wówczas mamy prawo do kontaktu z nim w przyszłości jak pojawi się inne zapotrzebowanie.

Mając na uwadze powyższe punkty, selekcja powinna być płynna i sprawna, zapewniając oszczędność czasu i wybór odpowiednich kandydatów. Następnym krokiem jest #rozmowa #rekrutacyjna, co będzie kolejnym tematem naszego cyklu artykułów.

Jednak już teraz zapraszamy na darmowy webinar, podczas którego udzielę praktycznych informacji jak powinna wyglądać dobra rozmowa rekrutacyjna, zarówno od strony kandydata jak i pracodawcy czy #rekrutera. Zapraszam na przyszły tydzień, śledźcie nas!

@Dorota Jaworska, #HRBP time2work, #Coach ACC ICF, Akredytowany Konsultant #InsightsDiscovery™, Certyfikowany #TrenerBiznesu. W time2work odpowiada za rekrutacje na stanowiska biurowe i wyższego szczebla, #szkolenia, #doradztwo i #coaching wewnątrz organizacji jak i dla klientów zewnętrznych.